Baterie

Większość aparatów słuchowych działa na baterie. Na rynku dostępne są 4 rozmiary baterii do aparatów słuchowych: 10, 312, 13 i 675. W zależności od posiadanego typu zasila ona aparat słuchowy przez 3-20 dni.

Czas jej działania zależy od rodzaju posiadanego aparatu słuchowego, czasu i sposobu jego używania. Gdy bateria się rozładuje, w aparacie usłyszymy krótkie sygnały dźwiękowe, informujące o potrzebie wymiany.

Wymiana baterii jest prosta i każdy użytkownik wymienia ją samodzielnie w domu. Pamiętajmy, by każdorazowo wyłączać aparat słuchowy po skończonym użytkowaniu. Wtedy bateria będzie działała nieco dłużej.

 

Co należy wiedzieć o bateriach do aparatów słuchowych?

Przed włożeniem baterii do aparatu słuchowego należy zawsze pamiętać o następujących wskazówkach.

  1. Odklej zabezpieczenie

To najważniejszy krok – nie zapomnij odkleić naklejki przed włożeniem baterii do aparatu słuchowego. Zabezpieczenie w postaci naklejki znajduje się z tyłu baterii i zakrywa cztery niewielkie otwory. Przed usunięciem jej bateria ma już napięcie od 1,1 V do 1,3 V, ale usunięcie uszczelki spowoduje dostanie się tlenu do wnętrza ogniwa, co zwiększy napięcie do 1,45 V. Jeśli nie usuniesz osłony, aparat słuchowy zadziała. Należy zawsze pamiętać o usunięciu osłonki, aby zagwarantować długą żywotność i optymalne funkcjonowanie ogniwa.

  1. Pozwól baterii „pooddychać”

Po usunięciu zabezpieczenia z baterii, należy zawsze pozwolić jej „pooddychać”. Co to oznacza? To proste: bez dostępu do powietrza bateria nie będzie działała optymalnie. Po zdjęciu naklejki pozostaw baterię przez co najmniej 1 minutę. Następnie włóż ją do komory baterii aparatu słuchowego. Pozwalając baterii „oddychać” wydłużysz jej żywotność od 30 do 80%. Jeśli usuniesz osłonkę i natychmiast włożysz baterię do aparatu słuchowego, wpłynie to bardzo negatywnie na żywotność baterii.

  1. Przechowuj w odpowiednich warunkach

Baterie należy przechowywać w suchym, chłodnym miejscu lub w temperaturze pokojowej. Jeśli przechowujesz swoje baterie w zbyt wysokich temperaturach, ich żywotność, a w szczególności okres przydatności do użycia, drastycznie się obniży. Ważną rolę odgrywa również wilgotność powietrza – zbyt wysoka wilgotność może powodować obniżenie żywotności.

  1. Nocą otwórz komorę baterii w aparacie słuchowym

Jeśli nie używasz aparatu słuchowego, na przykład w nocy, wyłącz go i otwórz komorę baterii. W ten sposób akumulator zostanie odcięty od obwodu i dostanie dostęp do tlenu, co może wpłynąć na przedłużenie jego żywotności.

  1. Wyjmij baterię, gdy nie korzystasz z aparatu słuchowego przez dłuższy czas

Jeśli aparat słuchowy nie będzie używany przez dłuższy czas, wyjmij baterie. W ten sposób przeciwdziałasz korozji i kondensacji pary wodnej w urządzeniu.

 

Kosmetyki do pielęgnacji i czyszczenia aparatów słuchowych

Aparat słuchowy to urządzenie, z którym rzadko się rozstajemy. Noszony codziennie poprawia jakość naszego życia, ale jednocześnie ulega zabrudzeniom.

To niewielkie urządzenie mieszczące w sobie szereg elementów elektronicznych. Pracuje on często przez cały dzień i to w różnych warunkach. Jest on narażony na czynniki tj. ciepłota ucha, pot, łój, pyłki oraz warunki atmosferyczne tj. wysoka temperatura, mróz, wiatr i wilgotność powietrza. Aparaty słuchowe są bardzo wrażliwe na wilgoć, promieniowanie i wysoką temperaturę – są to czynniki, których nie da się uniknąć podczas codziennego używania aparatów słuchowych, ale da się zminimalizować ich negatywne skutki.

Pamiętaj! By aparat słuchowy działał sprawnie i bez zastrzeżeń konieczna jest regularna i dokładna jego konserwacja.

W Diagnostyce i Terapii Słuchu Belsono możesz umówić się na wizytę, podczas której profesjonalnie wyczyścimy Twoje urządzenie.

Natomiast zalecane jest również codzienne dbanie o aparaty słuchowy. Możesz samodzielnie w domu dbać o nie przy użyciu dedykowanych do tego kosmetyków i środków.

  • Spray do dezynfekcji i czyszczenia aparatów słuchowych
  • Chusteczki nawilżane do czyszczenia wkładek usznych
  • Zestaw do mycia wkładek usznych
  • Zestaw do osuszania aparatów słuchowych wszystkich typów