Podstawowym celem badania słuchu, jest określenie czy pacjent ma problemy ze słuchem, czy nie. Jest to najczęstsze i najbardziej popularne badanie słuchu.

 

Audiometria tonalna –na czym polega?

Celem badania jest ustalenie progu słuchu, tj. minimalnego natężenia dźwięku, które słyszy Pacjent. Wynikiem badania jest wykres – audiogram z krzywą progową słyszenia dla przewodnictwa powietrznego i kostnego, na podstawie którego możliwe jest określenie wielkości ubytku słuchu.
Przed badaniem konieczna jest otoskopia, która pozwala ocenić czy kanał słuchowy jest drożny i czy nie ma zalegającej woskowiny. Jest to warunek konieczny do wykonania rzetelnego pomiaru. Badanie wykonywane jest w profesjonalnej kabinie ciszy, gdzie Pacjent ma założone słuchawki nauszne, w których będzie słyszał dźwięki o różnej wysokości i głośności. Zadaniem pacjenta jest naciskanie przycisku w momencie słyszenia bodźca dźwiękowego.

Badanie przeprowadzane jest przy współpracy z Pacjentem i pozwala na wstępne określenie charakteru i głębokości niedosłuchu.

 

Audiometria tonalna – jak ma się przygotować do badania?

Nie jest wymagane specjalne przygotowanie Pacjenta do badania.

 

Audiometria tonalna – w jakim wieku można wykonać badanie?

U osób dorosłych i dzieci powyżej 5 roku życia.
Audiometria tonalna u dzieci: ze względu na konieczność współpracy osoby badanej z Protetykiem Słuchu, badanie audiometrii tonalnej wykonuje się u dzieci powyżej 5 roku życia.

 

Audiometria tonalna – kiedy wykonać?

Badanie audiometrii tonalnej u dziecka powyżej 5-6 r.ż. jest badaniem diagnostycznym w przypadku podejrzenia niedosłuchu, zaburzeń koncentracji i uwagi słuchowej, terapii logopedycznej, jak również w przypadku kontrolnym po infekcjach lub zapaleniach ucha zewnętrznego lub środkowego, diagnostyki do oceny III migdałka gardłowego.

 

Audiometria tonalna – ile trwa badanie?

Badanie trwa około 30 minut

 

Audiometria tonalna – ile kosztuje badanie?

Badanie w naszych placówkach jest bezpłatne.

W celu umówienia terminu badania oraz uzyskania szczegółowych informacji, prosimy o kontakt z rejestracją pod numerem telefonu 577 832 000 lub 577 832 666.