Duży pobór prądu
Nowa technologia zastosowana w nowoczesnych aparatach słuchowych jest bardziej prądożerna niż w przypadku aparatów 5-6 letnich. Użytkownicy wymieniający aparaty na nowsze modele, zauważają, że w nowych aparatach ta sama bateria działa trochę krócej niż w aparacie starszej generacji.
Tak, to prawa tłumaczy protetyk słuchu z Punktu Diagnostyki Słuchu a.d.audio. Nowoczesne aparaty słuchowe cały czas skanują, filtrują, wykrywają widmo dźwięku pracując przy tym na najwyższych obrotach, tak by pacjent słyszał jak najlepiej w każdej sytuacji. Aparat musi wiedzieć czy aktualnie oglądasz telewizor, czy słuchasz muzyki czy jesteś na ulicy, po to by zmienić automatycznie parametry i jak najlepiej przekazać dźwięk swojemu użytkownikowi. Tak zaawansowana technologia pobiera więcej prądu, co skutkuje skróceniem pracy baterii.
Pozwól baterii „pooddychać”
Po usunięciu zabezpieczenia z baterii, tzw. potocznie naklejki należy zawsze pozwolić jej „pooddychać”. Co to oznacza w praktyce dla użytkownika aparatów słuchowych? To bardzo proste: bez dostępu do powietrza bateria nie będzie działała optymalnie. Po zdjęciu naklejki pozostaw baterię przez co najmniej 1 minutę. Następnie włóż ją do komory baterii aparatu słuchowego. Pozwalając baterii „oddychać” wydłużysz jej żywotność od 30 do 80%. Jeśli usuniesz osłonkę i natychmiast włożysz baterię do aparatu słuchowego, wpłynie to bardzo negatywnie na żywotność baterii. Sprawdź sam.
Warunki przechowywania
Baterie należy przechowywać w suchym, chłodnym miejscu lub w temperaturze pokojowej. Jeśli przechowujesz swoje baterie w zbyt wysokich temperaturach, ich żywotność, a w szczególności okres przydatności do użycia, drastycznie się obniży. Ważną rolę odgrywa również wilgotność powietrza – zbyt wysoka wilgotność może powodować obniżenie żywotności. Pamiętaj, aby regularnie, najlepiej codziennie osuszać swoje aparaty słuchowe.