Barotrauma ucha środkowego, czyli uraz ciśnieniowy. Podczas gwałtownej zmiany ciśnienia (start i lądowanie samolotu), nurkowanie – najczęściej podczas zanurzania) może pojawić się silny, kłujący ból ucha lub uszu, nieustępujący po przełknięciu śliny lub wykonaniu próby Valsalvy tzw. „przedmuchania” uszu.

Problem może wystąpić na każdej głębkości oraz podczas lądowania samolotu (długość lotu nie ma znaczenia).

Ryzyko wystąpienia barotraumy zwiększa każdy problem upośledzający drożność trąbki słuchowej Eustachiusza, która łączy ucho środkowe z gardłem i wyrównuje ciśnienie po obu stronach błony bębenkowej.

Grupą pacjentów szczególnie narażoną na ten uraz są małe dzieci i niemowlęta, ponieważ ich trąbka słuchowa jest krótsza i leży bardziej poziomo, co sprzyja jej zablokowaniu. Jako, że maluszek nie wie dlaczego uszy nagle się przytkały, a być może zaczynają boleć warto przystawić niemowlę do piersi lub dać butelkę, cukierka itp. żeby w fizjologiczny sposób wyrównało ciśnienie w uszach.


Objawy barotraumy:

– przytkanie ucha
– szum w uchu

– łagodne zawroty głowy
– okresowe „kłucie” w uchu

Podczas nurkowania jeżeli zignorujemy powyższe objawy i będziemy zagłębiać się co raz bardziej może dojść do perforacji błony bębenkowej, woda wlewa się wtedy do jamy bębenkowej i nurek traci orientacje przestrzenną co może by bardzo niebezpieczne.

W ekstremalnych przypadkach barotraumie może ulec także ucho wewnętrzne. Wtedy objawy są dużo bardziej spektakularne: nagłe zawroty głowy, nudności, oczopląs, utrata stuchu.👩🏻‍⚕️👨🏻‍⚕️Jeśli martwisz się swoim słuchem, warto skonsultować się z lekarzem lub protetykiem słuchu, którzy pomogą Ci zdiagnozować problem.

Służymy fachową pomocą:
📞 577 832 000
📞 577 832 666

______________________________
Punkt Diagnostyki Słuchu a.d.audio

• Września, ul. Słowackiego 30
• Gniezno, Przychodnia Med Center Gniezno, ul. 3Maja 33/1a
• Gniezno, Centrum Medyczne Kawiary, ul. Sokoła 25