Otoemisja akustyczna od 2002 roku jest w Polsce przesiewowym badaniem słuchu i wykonywana jest na oddziale noworodkowym każdemu dziecku w drugiej dobie życia. Otoemisja jest odpowiedzią komórek słuchowych ślimaka na podany przez sondę impuls tonalny lub trzask.

 

Otoemisja – kiedy wykonać?

Wskazaniem do przeprowadzenia badania jest:

  • badanie przesiewowe słuchu niemowląt,
  • ocena stanu ucha wewnętrznego,
  • topodiagnostyka uszkodzeń słuchu,
  • wykrywanie głuchoty czynnościowej,
  • po zastosowaniu leków ototoksycznych,
  • przy występowaniu szumów usznych.

 

Otoemisja – w jakim wieku można wykonać badanie?

Badanie można wykonać od pierwszych dni życia

 

Otoemisja – jak mam przygotować dziecko do badania?

  • badane dziecko musi być zdrowe (brak kaszlu, kataru, podwyższonej temperatury),
  • na badanie dziecko powinno zgłosić się z czystymi przewodami słuchowymi (jeśli rodzic nie jest pewny czy w przewodach nie zalega woskowina, może bezpłatnie zgłosić się do Punktu Diagnostyki Słuchu a.d.audio na 1-3 dni przed terminem badania, w celu oceny przewodów słuchowych dziecka)

 

Otoemisja – ile trwa badanie?

Około 5-15 minut

 

Otoemisja – na czym polega?

Badanie wykonywane jest najczęściej podczas snu fizjologicznego u niemowląt i noworodków oraz w bezruchu u starszych dzieci i osób dorosłych. W trakcie badania pacjent powinien być wyciszony i odprężony.
Badanie polega na umieszczeniu w przewodzie słuchowym zewnętrznym sondy pomiarowej. Składa się ona z niewielkiego głośnika emitującego dźwięki i niewielkiego, bardzo czułego mikrofonu rejestrującego otoemisję. W momencie, gdy bodziec dźwiękowy biegnący z głośnika wprawia w ruch komórki słuchowe, te w wyniku owego ruchu wytwarzają wtórny dźwięk odbierany przez mikrofon. Badanie otoemisji akustycznej należy przeprowadzać w dźwiękoszczelnym pomieszczeniu. Badanie jest zupełnie nieinwazyjne jednak wymaga małej ruchliwości dziecka podczas pomiaru, jak również specjalnych warunków akustycznych (badanie przeprowadzane powinno być w warunkach wyciszonego gabinetu lub kabiny). Wynik wydawany jest po badaniu w formie wykresu (DP-gramu) i opisu.

 

Otoemisja – co jeśli nie stwierdzono otoemisji?

W przypadku, gdy w trakcie badania pomiarowego nie stwierdzono OAE, nie musi to wcale oznaczać utraty słuchu u dziecka. Powodów zaistniałego braku otoemisji może być kilka. Badanie pomiarowe mogło zostać przeprowadzone w pomieszczeniu, które nie było wystarczająco dźwiękoszczelne. W przypadku noworodków, zwłaszcza w trakcie pierwszych trzech dobach życia, błona łożyska matki lub płyn owodniowy mogą zatykać kanał słuchowy i tym samym być przyczyną negatywnego wyniku badania OAE. Zapalenie ucha środkowego czy też zwyczajne przeziębienie również mogą być przyczyną tymczasowych zakłóceń w przewodzeniu dźwięku. Obecność OAE potwierdza, że komórki słuchowe pracują prawidłowo. Mimo to, zarejestrowanie otoemisji nie pozwala jeszcze wnioskować o prawidłowym funkcjonowaniu dalszych części układu słuchowego – nerwu przedsionkowo-ślimakowego lub obszarów odpowiedzianych za słyszenie mózgu.

 

Otoemisja – ile kosztuje badanie?

Koszt badania to 70 zł

W celu umówienia terminu badania oraz uzyskania szczegółowych informacji, prosimy o kontakt z rejestracją pod numerem telefonu 577 832 000 lub 577 832 666.