Słuch to jeden z pięciu narządów zmysłów
Pod względem złożoności jest to drugi taki układ w ludzkim organizmie zaraz po układzie wzrokowym. Głównym zadaniem układu słuchowego jest usłyszenie dźwięku pochodzącego ze środowiska zewnętrznego i przeniesienie go do ośrodkowego układu nerwowego, gdzie jest on interpretowany i przekształcany. Na pełny obraz słyszenia Pacjenta mają wpływ również czynniki behawioralne, tj. percepcja, możliwości adaptacyjne, koncentracja i pamięć. Tylko i wyłącznie poznanie budowy i funkcji układu słuchowego oraz procesów z nim związanych pozwala na zrozumienie zachodzących zjawisk słuchowych.
W jaki sposób słyszymy?
Świat, w którym żyjemy składa się z ogromnej ilości dźwięków. Otaczają nas na każdym kroku np. tykanie zegara, szelest liści, szczekanie psa, bulgot gotującej się wody, zapinanie zamka błyskawicznego, dźwięk klaksonu, rozmowa itd.
Dźwięki pochodzące z otoczenia wychwytywane są przez ucho zewnętrzne składające się z małżowiny usznej i kanału słuchowego. Małżowina uszna pomaga nam zlokalizować kierunek pochodzenia dźwięku, a także ma wpływ na jego natężenie. Kanał słuchowy pomaga w przeniesieniu dźwięku na błonę bębenkową, którą jest zakończony. Gdy dźwięk dotrze do błony bębenkowej wprawia ją w drgania. Drganie błony bębenkowej wprawia w ruch łańcuch kosteczek słuchowych. Następnie drgania te są dalej przenoszone do ucha wewnętrznego. Drgania komórek rzęsatych w uchu wewnętrznym powodują powstawanie impulsów elektrycznych, które są wysyłane do nerwu słuchowego, a następnie do mózgu. Dopiero tam powstaje wrażenie słuchowe. I tak oto słyszymy.
Dobry słuch to nie przywilej
Znaczna część naszej codziennej komunikacji opiera się na dobrym słyszeniu. Nasz słuch nie tylko pozwala nam się komunikować, ale również niezawodnie ostrzega nas przed niebezpieczeństwami. A oprócz tego zapewnia nam wiele przyjemności: otwiera przed nami świat muzyki i pozwala cieszyć się dźwiękami przyrody – np. śpiewem ptaków albo szelestem liści. Dlatego ograniczenie sprawności słuchu niesie za sobą poważne konsekwencje dla codziennego życia. Często prowadzi do wycofania się z życia rodzinnego i towarzyskiego, wzmaga stres i powoduje stany depresyjne.
Pamiętaj: dobry słuch to nie przywilej. W przypadku większości problemów ze słuchem aparat słuchowy przynosi poprawę, a nawet całkowicie rozwiązuje problem. Z decyzją o zakupie aparatów słuchowych nie należy zwlekać, aby niedosłuch się nie pogłębiał.
Już dziś zapisz się na badanie słuchu!