Audiometria impedancyjna jest metodą opierającą się na pomiarze ciśnienia w uchu środkowym, odruchów mięśnia strzemiączkowego i napięcia błony bębenkowej. Jest jedną z najczęściej stosowanych i najbardziej dokładnych metod badania ucha środkowego.

 

Tympanometria – kiedy wykonać?

Ponieważ badanie jest nieinwazyjne i bezbolesne, dlatego zaleca się je dla najmłodszych pociech. Najczęściej dedykowane jest dla dzieci, które cierpią na wadę wymowy, mają częste infekcje i bóle uszu, astmę, gdy oddychają przez usta lub chrapią, gdy występuje podejrzenie niedosłuchu, mają niedrożnością zatok, przerost trzeciego migdałka.

Badanie ma dużą wartość diagnostyczną przy diagnozie :

  • płynów infekcyjnych w uchu środkowym
  • wysiękowego zapalenia ucha środkowego
  • przerostu migdałków gardłowych/ podniebiennych
  • dysfunkcji trąbki słuchowej
  • otosklerozy
  • przerwania łańcucha kosteczek słuchowych
  • porażenia nerwu twarzowego

 

Tympanometria – na czym polega?

Badanie określające impedancję akustyczną ucha, czyli podatność błony bębenkowej. Umożliwia ocenę stanu ucha środkowego: ciśnienia w uchu środkowym, istnienia płynu w uchu, poziomu sprężystości i odchylenia błony bębenkowej.
Badanie wykonuje się oddzielnie dla ucha prawego i lewego. W uchu badanym umieszczana jest sonda, która szczelnie zatyka ucho. Następnie do ucha wtłaczane jest powietrze, a urządzenie samoczynnie dokonuje pomiaru. Badanie jest krótkie i bezbolesne, a pacjent otrzymuje wynik w postaci tympanogramu od razu po badaniu.

 

Tympanometria – w jakim wieku można wykonać badanie?

Powyżej 1 miesiąca życia

 

Tympanometria – jak mam przygotować dziecko do badania?

Dzieci w momencie badania muszą być spokojne i wyciszone. W dniu badania proszę nie stosować żadnych kropli czy areozoli do uszu.

 

Tympanometria – ile trwa badanie?

Około 10 – 15 minut

 

Tympanometria – ile kosztuje badanie?

Koszt badania to 30 zł