Audiometria impedancyjna jest metodą opierającą się na pomiarze ciśnienia w uchu środkowym, odruchów mięśnia strzemiączkowego i napięcia błony bębenkowej. Jest jedną z najczęściej stosowanych i najbardziej dokładnych metod badania ucha środkowego.
Tympanometria – kiedy wykonać?
Ponieważ badanie jest nieinwazyjne i bezbolesne, dlatego zaleca się je dla najmłodszych pociech. Najczęściej dedykowane jest dla dzieci, które cierpią na wadę wymowy, mają częste infekcje i bóle uszu, astmę, gdy oddychają przez usta lub chrapią, gdy występuje podejrzenie niedosłuchu, mają niedrożnością zatok, przerost trzeciego migdałka.
Badanie ma dużą wartość diagnostyczną przy diagnozie :
- płynów infekcyjnych w uchu środkowym
- wysiękowego zapalenia ucha środkowego
- przerostu migdałków gardłowych/ podniebiennych
- dysfunkcji trąbki słuchowej
- otosklerozy
- przerwania łańcucha kosteczek słuchowych
- porażenia nerwu twarzowego
Tympanometria – na czym polega?
Badanie określające impedancję akustyczną ucha, czyli podatność błony bębenkowej. Umożliwia ocenę stanu ucha środkowego: ciśnienia w uchu środkowym, istnienia płynu w uchu, poziomu sprężystości i odchylenia błony bębenkowej.
Badanie wykonuje się oddzielnie dla ucha prawego i lewego. W uchu badanym umieszczana jest sonda, która szczelnie zatyka ucho. Następnie do ucha wtłaczane jest powietrze, a urządzenie samoczynnie dokonuje pomiaru. Badanie jest krótkie i bezbolesne, a pacjent otrzymuje wynik w postaci tympanogramu od razu po badaniu.
Tympanometria – w jakim wieku można wykonać badanie?
Powyżej 1 miesiąca życia
Tympanometria – jak mam przygotować dziecko do badania?
Dzieci w momencie badania muszą być spokojne i wyciszone. W dniu badania proszę nie stosować żadnych kropli czy areozoli do uszu.
Tympanometria – ile trwa badanie?
Około 10 – 15 minut
Tympanometria – ile kosztuje badanie?
Koszt badania to 30 zł