Badanie ABR to specjalistyczne badanie, które sprawdza, w jaki sposób nasz mózg reaguje na dźwięk. Określa się w ten sposób próg słyszenia oraz stopień i rodzaj niedosłuchu. Badanie ABR może być wykonywane bez ograniczeń wiekowych, a więc zarówno u noworodków jak i osób dorosłych.

 

Badanie ABR – kiedy wykonać?

 • Gdy podejrzewamy niedosłuch,
 • u noworodków i niemowląt w celu diagnostycznym, w przypadku negatywnego wyniku badania słuchu przesiewowego,
 • u dzieci małych, niewspółpracujących w badaniach słuchu w słuchawkach, np. audiometria tonalna / zabawowa (do 4-5 roku życia) w celu wykluczenia lub potwierdzenia wady słuchu,
 • u dzieci, które nie wykształciły mowy do 3 roku życia lub później (dzieci w terapii neurologopedycznej, nie współpracujące w badaniach audiometrycznych),
 • po podaniu leków ototoksycznych (np. gentamycyna, streptomycyna),
 • u dzieci i osób niewspółpracujących przy tradycyjnych badaniach audiometrycznych (np. dzieci z niepełnosprawnością, dzieci ze stwierdzonym autyzmem, niepełnosprawnością intelektualną),
 • w przypadku podejrzenia guza nerwu słuchowego,
 • gdy występują zawroty głowy oraz zaburzenia równowagi,
 • w przypadku podejrzenia symulacji głuchoty lub niedosłuchu.

 

Badanie ABR – na czym polega?

Metoda słuchowych potencjałów wywołanych z pnia mózgu (ABR/BERA) umożliwia ocenę funkcjonowania ślimaka, nerwu słuchowego, a także wyższych pięter drogi słuchowej. Pozwala również określić miejsce uszkodzenia narządu słuchu i obiektywnych prób słyszenia dla częstotliwości 500 Hz, 1000 Hz oraz ok. 2000-4000 Hz.
Badanie ABR jest badaniem bezbolesnym i nieinwazyjnym wykonywanym w stanie wyciszenia (lub snu w przypadku dzieci). Przed badaniem, miejsca na skórze głowy, w których zostaną przyklejone elektrody, przeciera się specjalnym gazikiem. Do uszu wprowadzane są słuchawki, przez które podawane są dźwięki. Elektrody przyklejone do skóry połączone są z systemem komputerowym, umożliwiającym rejestrację potencjałów słuchowych. Reakcja na dźwięki zostaje zapisana, dając tym samym ocenę czułości słuchu. Badanie wykonuje się w pozycji leżącej, w bezruchu, w trakcie badania pacjent powinien być wyciszony i odprężony.
Badanie nie wymaga żadnej współpracy, odpowiedzi ze strony pacjenta. Wyniki badania przedstawione są w postaci wykresów (fal).
Badanie ABR można stosować bez ograniczeń wiekowych, a więc zarówno u noworodków, jak i osób dorosłych. Dla małych dzieci, w wieku kilku miesięcy, jest to obecnie standardowe badanie służące do obiektywnej oceny wielkości ubytku słuchu. Kilkumiesięczne dzieci zazwyczaj badane są we śnie naturalnym, natomiast dzieci w wieku od roku do 4 lat – w stanie czuwania lub śnie naturalnym.

 

Badanie ABR – ile trwa badanie?

Badanie wraz z przygotowaniem trwa do 2 godzin

 

Badanie ABR – w jakim wieku można wykonać badanie?

Rejestracja słuchowych potencjałów wywołanych pnia mózgu (ABR, BERA) to badanie słuchu, które można wykonywać u wszystkich pacjentów, bez względu na wiek. Można je wykonywać już od pierwszych tygodni życia.

 

Badanie ABR – jak mam przygotować dziecko do badania?

 • badanie powinno być poprzedzone wizytą u lekarza specjalisty (audiologa, otolaryngologa),
 • badane dziecko musi być zdrowe (brak kaszlu, kataru, podwyższonej temperatury),
 • badane dziecko musi być senne, aby mogło usnąć w gabinecie po naklejeniu elektrod,
 • w celu stworzenia warunków sprzyjających odprężeniu i wyciszeniu się dziecka warto zabrać ze sobą wózek dziecięcy, własny kocyk, poduszkę, ulubioną przytulankę (przedmioty, dzięki którym dziecko będzie czuło się bezpieczniej).

Aby wynik badania był w pełni miarodajny, badanie ABR wykonuje się we śnie lub w stanie czuwania. Aby zachować najlepsze warunki do badania, należy przygotować dziecko w następujący sposób:

1. Na badanie ABR dziecko powinno zgłosić się z czystymi przewodami słuchowymi (jeśli rodzic nie jest pewny czy w przewodach nie zalega woskowina, może bezpłatnie zgłosić się do a.d.audio na 1-3 dni przed terminem badania, w celu oceny przewodów słuchowych dziecka),

2. W dniu badania dziecko powinno zostać wybudzone wcześnie rano (przed tradycyjną godziną wstawania), aby w godzinie badania było śpiące i zmęczone,

3. Bardzo ważne, aby dziecko nie zasnęło w podróży na badanie, w samochodzie (nawet na chwilę),

4. W dniu badania opuszczamy ostatni posiłek dziecka, aby dziecko w momencie przybycia na badania było lekko głodne,

5. Tuż przed wykonaniem pomiaru rodzice wraz z dzieckiem zostają wpuszczeni do gabinetu w celu nakarmienia dziecka oraz jego uśpienia (stąd prośba do rodziców o zabranie jedzonka dla dziecka, ulubionej zabawki / poduszki / kocyka, itp.),

6. Nakarmienie dziecka tuż przed badaniem zwiększa szanse na szybsze zaśnięcie dziecka,

 

Ważne: dziecko zgłaszające się na badanie ABR powinno być zdrowe. Nie zaleca się wykonywania badania ABR podczas infekcji, ze względu na możliwość zafałszowania wyników przez wydzielinę zalegającą w nosogardle. Jeśli dziecko przeszło infekcję, na badanie ABR najbezpieczniej zgłosić się ok. 2 tygodniu od momentu zakończenia infekcji.

 

Badanie ABR – godziny wykonywania badania

1. Badanie u dzieci wymaga, by maluszek spał. Ustal godzinę badania, która wypada podczas jego naturalnej drzemki.

2. Ze względu na konieczność wykonania pomiaru w śnie fizjologicznym, istnieje możliwość wykonania badania ABR także w godzinach wieczornych 18.00-22.00.
Czas trwania badania razem z przygotowaniem Pacjenta wynosi 2 godziny (18.00-20.00, 20.00-22.00). Pierwsza godzina przeznaczona jest na krótki wywiad z rodzicem, wykonanie badań wstępnych (otoskopia), naklejenie elektrod oraz uśpienie dziecka. Druga godzina to czas poświęcony na wykonanie pomiaru ABR, czyli badanie właściwe.

3. Istnieje również możliwość wykonania badania w śnie fizjologicznym podczas wieczorowo-nocnej wizyty domowej. Dzięki badaniu ABR w domu, ograniczamy stres dziecka oraz unikamy problemów z zasypianiem w obcym miejscu. ABR nocne w domu pacjenta wykonuje się też u osób starszych czy niepełnosprawnych, dla których dojazd do placówki stanowi problem. Podczas snu, osoba badana jest wyciszona i się nie rozprasza, wtedy badanie jest najbardziej miarodajne.

 

Badanie ABR – jaki jest koszt badania?

1. Badanie ABR wykonywane w godzinach pracy placówki
Koszt 200 zł + 100 zł opis lekarki

2. Badanie ABR w godzinach wieczornych (18:00-22:00)
Koszt 350 zł + 100 zł opis lekarski

3. Badanie ABR podczas wieczorowo-nocnej wizyty domowej
550 zł + 100 zł opis lekarski

Opis wysyłany jest standardowo w ciągu 7-14 dni od daty badania, w formie elektronicznej, w postaci wiadomości mailowej. Istnieje możliwość wysyłki opisu badania za pośrednictwem Poczty Polskiej lub firmy kurierskiej

W celu umówienia terminu badania oraz uzyskania szczegółowych informacji, prosimy o kontakt z rejestracją pod numerem telefonu 577 832 000 lub 577 832 666.