W dzisiejszych czasach w internecie można kupić wszystko, jednak przed podjęciem takiego kroku w przypadku niektórych produktów lepiej najpierw się upewnić czy są one dla nas odpowiednie oraz czy po zakupie będziemy w stanie je sami dostosować do swoich potrzeb. Czy aparat słuchowy jest takim urządzeniem – na pewno nie! Nie powinno się kupować aparatów słuchowych w internecie przestrzega Protetyk Słuchu z Punktu Diagnostyki Słuchu a.d.audio.

Zdarza się, że w internecie pojawiają się aparaty słuchowe tańsze od tych w punkcie stacjonarnym. Nie można jednak stwierdzić, czy takie urządzenia będą działać prawidłowo i nie wyrządzą więcej szkody dla słuchu niż pożytku. Tak samo, jak okulary korekcyjne są dopasowane do wzroku, aparaty słuchowe są dostosowane do potrzeb słuchowych konkretnej osoby. Tylko dyplomowany Protetyk Słuchu może przeprowadzić badanie słuchu i dobrać aparat słuchowy, który będzie bezpieczny i jednocześnie spełni wszystkie potrzeby użytkownika.

Aparat słuchowy jest urządzeniem, które ma zrekompensowaćubytek słuchu. W związku z tym musi być ustawiony indywidualnie dla danej osoby zgodnie z jej ubytkiem słuchu, ale także z uwzględnieniem odczuć jego użytkownika. O ile z ustawieniem aparatu według przekazanego audiogramu nie ma problemu (wystarczy wiedza i specjalistyczne urządzenia), o tyle regulacja uwzględniająca odczucia pacjenta jest możliwa jedynie w trakcie indywidualnych spotkań Protetyka Słuchu z pacjentem.

Wiele osób noszących aparaty słuchowe wie, jak czasami długotrwały może być proces ostatecznego dopasowania aparatu słuchowego. Wynika to z indywidualnych parametrów ucha, przede wszystkim rozmiarów przewodu słuchowego i właściwości części chrzęstno-kostnych ucha, a co za tym idzie, różnych odczuć teoretycznie tego samego dźwięku. Pacjenci często latami tracą słuch nie zdając sobie sprawy jak wiele dźwięków nie słyszą. Wtedy protetyk słuchu stopniowo ustawia wzmocnienie w aparacie słuchowym, tak aby krok po kroku wprowadzać pacjenta w świat otaczających go dźwięków. Zatem niezbędne jest spotkanie protetyka słuchu z pacjentem, często niejednokrotne.

Aparaty słuchowe zauszne (z kilkoma wyjątkami) wymagają wykonaniaindywidualnej wkładki usznej. W celu jej realizacji, pobiera się formę ucha i na jej podstawie się ją wykonuje (wkładka jest do odebrania po około tygodniu). W przypadku aparatu słuchowego wewnątrzusznego wkładka nie występuje. Tutaj cała obudowa aparatu jest wykonywana na podstawie formy z ucha pacjenta, aby ściśle przylegać do przewodu słuchowego. Zatem już na tym etapie zakupu aparatu, konieczne jest spotkanie ze specjalistą.

Ubytek słuchu może ulegać zmianom, pogarszaniu w wyniku chorób towarzyszących. W takich sytuacjach niezbędna będzie zmiana ustawień aparatu słuchowego. W punkcie, w którym zakupiono aparat słuchowy, zmian ustawień, czyli krótko mówiąc regulacji, można dokonywać bezpłatnie. W zależności od potrzeb pacjenta spotkania mogą się odbywać według uznania tak często jak tylko występuje taka konieczność.